Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody ożywionej i nieożywionej lub jego skupienia, o szczególnej wartości kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej, np.: źródła, aleje, głazy, drzewa, krzewy, stanowiska roślin chronionych.
„Ośmiornica” to około 150-letnia sosna zwyczajna. Jest bardzo nietypowym pomnikiem przyrody. Pochodzenie niezwykłej formy drzewa nie jest pewne. Najbardziej prawdopodobna przyczyną jest zrośnięcie kilku drzew w jeden zwarty pień do około 2 m wysokości, a powyżej faliste rozgałęzienie tworu na osiem potężnych ramion. Przyczyną niezwykłego ukształtowania mogło być także zniszczenie pędu głównego w bardzo wczesnej młodości jednego drzewa, które się rozgałęziło wskutek zgryzania przez jelenia, uszkodzenia przez szkodliwe owady lub złamania pędu głównego na przykład przez okiść śnieżną. Jest także możliwe, że w późniejszym już etapie wzrostu, ze względu na rosnącą już bardzo ciekawą formę, w osiągnięciu ostatecznego kształtu pomógł również człowiek. Sosna mierzy 26 m wysokości, w obwodzie, na wysokości 1,3 m od ziemi ma 480 cm, a tuż przy ziemi 360 cm. Rośnie w otoczeniu innych dorodnych, stuletnich sosen w pięknym, bogatym lesie. Nieco dalej znajduje się urokliwe śródleśne jeziorko Drutów.
Najgrubszym drzewem pomnikowym w Polsce był dąb szypułkowy ,,Napoleon”, który rósł w Nadleśnictwie Przytok. W roku 2010 został spalony przez wandali. Miał 10,52 m obwodu. Najgrubszym drzewem Europy jest dąb szypułkowy o obwodzie 14,75 m rosnący w Norra Kvill (Szwecja). Najgrubszym drzewem świata jest cypryśnik z Tule w Meksyku — obwód 36 m.
ŹRÓDŁO - TABLICA NADLEŚNICTWO LUBSKO
Pozycja mapy 0.0, 0.0, 3